Na jučerašnjoj sjednici Vlade Crne Gore, usljed događaja koji su, protekle nedjelje, potresli bezbjednosni sektor – kada je uhapšen rukovodilac Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala, Dejan Knežević, a u medijima isplivali slučajevi najbrutalnije torture od strane policijskih službenika – smijenjen je dosadašnji direktor Uprave policije (UP), Zoran Brđanin.
Na njegovo mjesto, za vršioca dužnosti, jednoglasno je imenovan dosadašnji načelnik Odjeljenja bezbjednosti (OB) Budva, Nikola Terzić.
Kako je, odmah na početku sjednice, kazao premijer Vlade u tehničkom mandatu, Dritan Abazović, razrješenjem Brđanina nije doveden u pitanje njegov intelektualni i/ili profesionalni kapacitet.
,,Međutim, mislim da ono što je zateklo Upravu policije, a što se odnosi na period prije 2020. godine, jednostavno ne može da zaobiđe drastične kadrovske promjene“, kazao je Abazović.
On je naglasio i da su, konačno, uspjeli odblokirati dostavljanje podataka od EUROPOL-a, da mu je poznato i zbog čega je to, u jednom trenutku, stalo, kao i da se to više ne smije dozvoliti.
Damjanović: Postupak trebalo zakružiti shodno zakonskoj proceduri
Ipak, s druge strane, ministar finasija, Aleksandar Damjanović, rekao je da ne spori razloge razrješenja Brđanina, pritom dodajući da smatra da je, shodno zakonskoj proceduri, do kraja, trebalo zaokružiti postupak i na osnovu izvještaja Odbora za bezbjednost i odbranu.
,,Istina je da Odbor nije nas obavijestio da li je razmatrao Izvještaj o radu policije koji je dostavljen u decembru, ali je trebalo da se ta aktivnost zaokruži u saradnji sa Parlamentom koji radi nesmetano“, rekao je Damjanović na sjednici Vlade.
Na ovu konstataciju Damjanovića ministar unutrašnjih poslova, Filip Adžić, otkrio je da Odbor za bezbjednost i odbranu, od 1. decembra kada je izvještaj i dostavljen, nije razmatrao ovaj dokument.
Prema njegovim riječima, izvršna vlast, u ovoj kompleksnoj situaciji u kojoj se nalazi Crna Gora, ne može sebi dozvoliti da bude taoc nefunkcionalne Skupštine.
,,Pitanje je u kakvom kapacitetu funkcioniše Skupština. Prisustvovao sam sjednici odbora juče gdje nije prisustvovao niko iz opozicije. Ne možemo biti taoci nesprovođenja određenih aktivnosti od strane Skupštine. Situacija je kompleksna, složenija nego što je bilo ko od nas mogao da pretpostavi“, izričit je bio Adžić.
On je objasnio da pojam odgovornosti nije ključna intencija smjene, koliko potreba da se obezbijedi funkcionalnost institucije.
,,Ako imamo neku vrstu nepovjerenja između sektora unutar same UP, ili nepovjerenje međunarodnih partnera – koji su dali doprinos u borbi protiv organizovanog kriminala u Crnoj Gori – jasno je da neke stvari moramo da mijenjamo“, kategoričan je bio Adžić.
Kovač: Veliko nepovjerenje između određenih sektora u Upravi policije
Ministar pravde, Marko Kovač, bio je saglasan da, u ovom momentu, vlada veliko nepovjerenje između određenih sektora u UP, kao i da Vlada, preko toga, ne smije tek tako preći.
,,Imamo činjenicu da Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) lišava slobode visokorukovodni kadar i pripadnike menadžmenta UP. Mi preko toga ne možemo preći! Moramo se, kao Vlada, odrediti po ovom pitanju, imajući u vidu i objektivnu odgovornost samog rukovodstva“, saglasan je Kovač.
On je podsjetio da je smjena rukovodećeg kadra institucija, politički, izuzetno nepopularna, ali odgovorna odluka koju Vlada mora da donese ,,bez obzira na svu upitnost pravne procedure koja postoji i koja je definitivna“.
Brđanin odbio da podnese ostavku nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost
Podsjećamo, Abazović i Adžić su u ponedjeljak, na sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost, zatražili ostavku Brđanina što je on odbio.
On je, naime, tokom tog dana – iako je već bilo izvjesno da će na sjednici Vlade biti razriješen – ostao pri stavu da nisu ispunjeni zakonski uslovi za njegovu smjenu.
U intervjuu datom TVCG, svega par sati prije primopredaje dužnosti, ponovio da nije postojao zakonski osnov za njegovu smjenu.
Brđanin je, dalje, saopštio da će tražiti odlaganje odluke o razrješenju, sve dok sud ne preispita odluku Vlade o njegovoj smjeni.
,,Zakonom je jasno propisano da je policija, u svom radu, politički neutralna i operativno nezavisna. Nije postojao nijedan zakonski razlog da budem smijenjen. Član 16 Zakona o unutrašnjim poslovima je više nego jasan! Vlada je odlučila arbitrarno. Premijer i ministri su, u medijima, vršili pritisak na mene da podnesem ostavku, a kako to nijesam uradio – tražili su izgovore da se nađu razlozi za moje razrješenje“, ispričao je Brđanin
Terziću je poželio sreću i uspjeh na novoj funkciji, dodajući i da osjeća odgovornost zbog uhapšenog pomoćnika UP, Dejana Kneževića, koji je bio njegov ,,blizak saradnik“.
,,Ja snosim i odgovornost za jedan složen sistem koji čini preko 4. 000 zaposlenih ljudi. I to je razlog zašto nijesam podnio ostavku. Ove dvije godine bile su veoma turbulentne. Policija je trpjela različite napade. Ali, morate priznati da su sva istraživanja javnog mnjenja ukazivala na porast povjerenja u policiju. Ja sam došao sa namjerom da svoja znanja iskoristim zarad unapređenja policijske organizacije“, dodao je Brđanin.
On se, u intervjuu datom novinaru RTCG, Marku Vešoviću, prisjetio i da je njegov rad, od početka, praćen raznim opstrukcijama od strane najvećih zvaničnika.
„Trudio sam se da budem maksimalno profesionalan i da istrajem. Neki moji pomoćnici bili su, možda, prihvatljiviji i prošloj i ovoj vladi nego ja. Jer kad govorimo o Kneževiću i nekoj odgovornosti, u tom trenutku, on je bio nagrađivan od strane premijera i policijske službe jedne od zemalja EU zbog akcija kojim je rukovodio u borbi protiv organizovanog kriminala. I ja ne vidim razlog da budem žrtveno jagnje u političkim razmiricama. To nije odgovarajući pristup rješavanja problema u ovoj državi“, kategoričan je Brđanin.
Bivši direktor UP ističe i da je, do kraja svog mandata, istrajao da ne postane ,,džuboks“ za političke želje.
Govoreći o odnosu sa ministrom Filipom Adžićem, priznao je da on nije, baš uvijek, bio harmoničan, ali i da su u poslednjem periodu poboljšali komunikaciju.
Ljuba Milovića upoznao dok je radio u Kotoru
Na pitanje Vešovića o odnosu sa odbjeglim policajcem, Ljubom Milovićem – koji se sumnjiči za više krivičnih djela – Brđanin je odgovorio da je imao kontakte sa njim jer je, kao načelnik i kasnije direktor, ,,upućen na komunikaciju sa policijskim službenicima“.
,,Ja sam poslovno i upućen da razgovaram sa velikim brojem policijaca. Ljuba Milovića poznajem od 2008. godine, a 2009. godine sam postao načelnik u Kotoru. Milović je, tada, radio u specijalnoj jedinici u Kotoru i mi smo razvili ne samo profesionalan, već i privatan odnos, ali ne način na koji bi ga neko, zlonamjerno, mogao zloupotrijebiti“, odgovorio je on.
Brđanin je izjavio i da je Milović, upravo, bio jedan od mnogih koji su mu pružili podršku kada je, te 2014. godine, bio uhapšen, pa pravosnažno oslobođen.
,,Nikada nije bilo odnosa koji bi vodio ka nekom krivičnom djelu. Komunicirao sam sa njim, u par navrata, nakon svog imenovanja, ali to ne može imati nikakav negativan kontekst. Ja, prije objave Skaj komunkacija, koje se odnose na Milovića, nijesam mogao imati nikakve podatke o njegovim aktivnostima“, tvrdi Brđanin.
Načelnik SPO-a koordinator svih službi za borbu protiv kriminala
Smjena Brđanina nije bila jedina novina juče. Podsjećamo, par sati prije održavanja sjednice Vlade, načelnik Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), Predrag Šuković, postavljen je za koordinatora svih službi zaduženih za borbu protiv kriminala u Upravi policije.
Šuković će, po svemu sudeći, i dalje ostati na čelu SPO-a i, s te pozicije, rukovoditi službama bezbjednosti.
To znači da će, preko funkcije načelnika ovog odjeljenja koje, proteklih dana, u saradnji sa SDT-om sprovodi opsežnu akciju razbijanja sprega mafije i institucija, Šuković preuzeti i rukovođenje Sektorom za borbu protiv kriminala kojim je, donedavno, u v.d. stanju rukovodio uhapšeni Dejan Knežević.
Ko je Nikola Terzić, novi v.d. direktor UP?
Novoizabrani v.d. direktora UP, Nikola Terzić, do nedavno je pokrivao funkciju načelnika Odjeljenja bezbjednosti Budva. Na tu poziciju postavljen je nakon što je, 17. juna 2022. godine, ispod zidina Starog grada, ubijen jedan od vođa škaljarskog klana, Milić Minja Šaković.
Do prošlogodišnjeg preuzimanja funkcije načelnika policije u Budvi, Terzić je radio kao inspektor Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala, a potom i kao inspektor za strance u Graničnoj policiji Bar.
Takođe, jedno vrijeme bio je i savjetnik bivšeg ministra unutrašnjih poslova, Sergeja Sekulovića, zadužen za rad međusektorskog koordinacionog tijela za praćenje implementacije strategije za borbu protiv trgovine ljudima.
Ono što je, prema riječima dugogodišnjeg službenika UP – sa kojim smo imali prilike da razgovaramo, a koji je insisitirao na tome da ostane anoniman – dobro jeste što je Terzić prošao sve funkcije – od pozornika do načelnika odjeljenja.
,,Činjenica da je Terzić, u svojoj policijskoj karijeri, kako bi to mi bezbjednjaci rekli, ‘pekao’ zanat od pozornika do rukovodioca, istovremeno ne zapostavivši naučnu oblast na Univerzitetu Mediteran, dovoljno ide u prilog tome da je njegov izbor, na mjesto direktora UP, prava stvar u pravo vrijeme“, optimističan je naš sagovornik iz UP.
On smatra i da zvanični podaci govore da je broj riješenih slučajeva, procesuiranih predmeta, u ljetnjoj turističkoj sezoni prošle godine, za vrijeme Terzićevog rukovođenja OB Budva najveći u poslednjih 7 godina, dok je stepen kriminaliteta opao za oko 15%.
,,U ovakvoj atmosferi izuzetno je teško preuzeti rukovođenje najodgovornijim sektorom u državi i stati na čelo UP u koju svi, počev od građana do međunarodnih partnera, sumnjaju, a sve zbog par pojedinaca koji su, u prethodnom periodu, odlučili da lični finansijski interes stave iznad službe i države“, smatra naš sagovornik.
Ipak, zaključuje on, Terzić je u sličoj situaciji bio i kada je preuzeo mjesto načelnika OB Budva što će mu, sasvim izvjesno, predstavljati dobru ,,školu“ za funkciju koje se sada prihvatio.
,,Podatak da su sve oči, kako domaće tako i međunarodne, javnosti uprte u njega mora mu predstavljati dodatnu odgovornost i podstrek da svoj posao nastavi obavljati časno, pošteno i, naravno – u skladu sa Zakonom i pravilima službe. Jer se njemu – koji je poslije OB Budva sada doveden da povrati povjerenje građana i međunarodnih partnera u UP – sigurno neće praštati ni mnogo manje stvari od onih koje su se, njegovim prethodnicima, praštale. A na nama, tj. kako stručnoj tako i na laičkoj javnosti, jeste da objektivno izvijestimo o njegovim rezultatima, ali i, ukoliko ih bude, eventualnim propustima“, zaključio je naš sagovornik, dugogodišnji aktivni službenik UP, koji je insistirao da ostane anoniman.
Piše: Milovan Marković