Proteklih par dana, u crnogorskoj javnosti, pokrenulo se pitanje kako i koliko često službenici Uprave policije (UP) prekoračuju svoja službena ovlašćenja. Ovu temu inicirali su snimci koji su, u toku ove nedjelje, kružili društvenim mrežama, a na kojima se vidi kako službenici Granične policije Crne Gore, na graničnom prelazu Sukobin – Murićani, maltretiraju albanskog državljanina.
Odmah nakon što su pojedine fejsbuk stranice objavile video snimak, reagovala je Uprava policije koja je, tom prilikom, saopštila da se pomenuti događaj zbio još 15. januara, te da je u toku postupak utvđivanja odgovornosti službenika koji su identifikovani, kao i postupak pred Odjeljenjem za unutrašnju kontrolu policije.
,,U odnosu na predmetni događaj preduzete su službene mjere i radnje koje su rezultirale utvrđivanjem identita svih aktera navedenog događaja, a u toku je postupak utvđivanja odgovornosti službenika Uprave policije, kao i postupak pred Odjeljenjem za unutrašnju kontrolu policije – MUP-a“, saopštili su iz policije“, saopštili su, tom prilikom, iz Uprave policije.
Ovim povodom, takođe, oglasio se i Etički odbor Ministarstva unutrašnjih poslava (MUP), u čijem saopštenju stoji da je ovo tijelo, na sjednici održanoj 20. februara, zauzelo stav da se o predmetu izjasni nakon okončanja postupka koji je, pred unutrašnjom kontrolom, pokrenula Uprava policije.
Adžić: Događaj aktuelizovan zbog predstojećih predsjedničkih izbora
Nijem na pomenuti događaj nije ostao ni ministar unutrašnjih poslova, Filip Adžić, koji je ustvrdio da je ovaj događaj, koji se zbio sredinom prošlog mjeseca, aktuelizovan samo zbog predstojećih predsjedničkih izbora.
„Ono što me iznenađuje je da neki građani žele da radimo mimo zakona, da neke ljude mičemo iz službe mimo zakona“, izjavio je Adžić, dodajući da postoji mnogo službenika koje ne želi da vidi na tim pozicijama.
Reakcija na pomenute snimke nije izostala ni od strane premijera Vlade u tehničkom mandatu, Dritana Abazovića koji je, iako saglasan da oni koji prekorače službena ovlašćenja treba da odgovaraju, istakao da ,,postoji i druga strana medalje“ jer se, kako kaže, na snimku ne vidi prekršaj koji je ovom incidentu i prethodio.
Nije kao da je neko nekoga samo izvukao iz auta. Mora da je počinjen prekršaj. Saobraćajna pravila i redovi nisu poštovani“, izjavio je Abazović za RSE.
Kasnije prekjuče, po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Ulcinju, a nakon svojevrsnog pritiska javnosti, službenici Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj uhapsili su dva službenika Uprave policije, koji se vide na snimcima, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo – zlostavljanje. Oni su, naveli su tada iz Uprave policije, uz krivičnu prijavu privedeni nadležnom državnom tužiocu na dalje postupanje.
Javnost je s pravom uznemirena
Prema mišljenju advokata Dejana Dragovića, javnost u Crnoj Gori, proteklih dana, s pravom je uznemirena.
,,Jasno je da se radi o neprofesionalnom ponašanju i, očiglednom, zlostavljanju albanskih drzavljana od strane policijskih sluzbenika, a za koje je vrlo izvjesno da će snositi odgovornost za svoje postupanje“, kazao je Dragović
Od kada se bavi advokaturam, priča on, i sam je nailazio na slične slučajeve, ali i na teške propuste od strane pripadnika Uprave policije.
,,Želim istaći da je, u ovom slučaju, jako dobro što je javnost upoznata sa njim i što su snimci javno objavljeni. To će, definitivno, uticati na ažurnost nadležnih u Upravi policije i Osnovnom državnom tužilastvu“, smatra advokat Dragović.
On podsjeća i da je nekad, u pojedinim slučajevima, Uprava policije, tj. Odjeljenje za unutrašnju kontrolu, utvrđivala da li postoji osnovana sumnja za težu povredu službene dužnosti, ali i da je nekad sama UP, bez prethodno sprovodenog postupka, podnosila krivičnu prijavu protiv službenika koji je prekoračio ovlašćenja.
,,Nakon toga sastavljan je izvještaj o izvršenoj kontroli koji je, zajedno sa spisima predmeta, dostavljan direktoru Uprave policije radi pokretanja disciplinskog postupka protiv službenika zbog teže povrede službene duznosti. Radi se o periodu od prethodne dvije godine“, podsjetio je Dragović.
Državni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Ulcinju je, podvlači on, utvrdio da postoji osnovana sumnja da je izvršeno krivično djelo zlostavljanje, ,,jer se radi o radnjama i postupcima kojima se vrijeđa ljudsko dostojanstvo“.
,,Želim ukazati da, u konkretnom slučaju, postoji osnovana sumnja za teži oblik ovog djela, jer su osumnjičeni službena lica u vršenju službene dužnosti, a sve shodno članu 168a stava 2 Krivičnog zakonika„, rekao je on.
Najvažnije – adekvatno sankcionisati službenike koji su prekoračili ovlašćenja
Dragović ističe da je najvažnije da dođe do adekvatnog sankcionisanja službenika, kako bi se ovakvim i sličnim slučajevima stalo na kraj.
,,Ipak, imajući u vidu ovako profesionalnu reakciju tužilaštva, mišljenja sam da će krivični postupak, a uzevši u obzir sve okolnosti, biti vođen na krajnje pravičan način“, optimističan je Dragović.
Uzevši u obzir određene nelogičnosti, koje se odnose na ovaj slučaj, on je izrazio sumnju da je, možda, bilo pokušaja da se on ,,zataška“, te da bi nadležni organi i to morali ispitati.
,,Na snimku se vidi i otimanje jednog telefona građaninu, ali nemamo bliže informacija kada je, eventualno, došlo do prve prijave od strane oštećenih lica, kao i na koji način“, primjećuje Dragović.
Postupak unutrašnje kontrole zna biti spor
Nažalost, pojašnjava on, postupak unutrašnje kontrole ponekad zna biti spor, tako da je javno objavljivanje snimka ,,probudilo“ ažurnost kod svih nadležnih organa, ali i stvorilo dodatan pritisak da se procesuiraju počinioci ovog konkretnog krivičnog djela.
,,U ovakvim i u sličnim situacijama, za građanina, uz telefon ili kojim se zabilježi konkretno neprofesionalno postupanje organa reda, vrlo je bitno prisustvo advokata, kako bi se pravovremeno postupilo i iskoristile sve zakonske mogućnosti“, zaključio je, u razgovoru za ,,Interno“, advokat Dejan Dragović.
Piše: Milovan Marković