Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    ZAVRŠEN PROJEKAT „POMOĆ U KUĆI SPUŽ“ – PODRŠKA LICIMA SA INVALIDITETOM U DANILOVGRADU

    08/05/2025

    NVO posjetile Upravu policije u Danilovgradu

    02/04/2025

    Gađao sina daljinskim nakon čega je uhapšen

    29/03/2025
    Facebook Twitter Instagram
    Facebook Twitter Instagram
    Portal InternoPortal Interno
    Kontakt
    • Naslovna
    • Informator
    • Opservacija
    • Saslušanja
    • NVO
    • O nama
    • Impressum
    • Ombudsman
    Portal InternoPortal Interno
    Opservacija

    Obavještajno-bezbjednosni direktorat Crne Gore

    21/02/2023

    Obavještajno-bezbjednosni sektor Crne Gore, pored Agencije za nacionalnu bezbjednost, čini i Obavještajno-bezbjednosni direktorat. On se nalazi u sklopu Ministarstva odbrane, tj. Vojske Crne Gore, a formiran je 2012. godine usvajanjem, tada novog, Zakona o odbrani Crne Gore. Sve do tog trenutka, a na osnovu sporazuma sa MO, obavještajne i kontraobavještajne poslove za potrebe Vojske obavljala je Agencija za nacionalnu bezbjednost.

    Njegova svrha je da, pored prikupljanja i razmjene obavještajnih podataka, a koja se tiču isključivo vojnih stvari, obavlja: planiranje, organizaciju, koordinaciju i realizaciju obavještajnog obezbjeđenja u Vojsci; razvijanje i primjenu vojno-obavještajnih i bezbjednosnih doktrina, taktika, tehnika i procedura radi
    postizanja interoperabilnosti; izradu obavještajnih materijala i dokumenata i njihovo dostavljanje institucijama države; planiranje, realizovanje i kontrolisanje mjera bezbjednosti u Vojsci, kao i realizaciju saradnje i razmjene vojno-obavještajnih podataka.

    Obavještajno-bezbjednosnim direktoratom koordinira i rukovodi lice koje, na predlog ministra odbrane, uz prethodno pribavljeno mišljenje nadležnog radnog tijela Skupštine, postavlja Vlada.

    Metode prikupljanja podataka

    Na osnovu Zakona o odbrani Crne Gore, slično kao i ANB, ovaj resor bavi se prikupljanjem vojno-obavještajnih, kontraobavještajnih i bezbjednosnih podataka iz javno dostupnih izvora. Takođe, radi vršenja pomenute dužnosti, Obavještajno-bezbjednosni direktorat pribavlja informacije i od građana, svih državnih i lokalnih organa Crne Gore, kao i drugih država i međunarodnih organizacija i institucija

    Osim toga, pomenuti zakon predviđa i tajno prikupljanje podataka, primjenom posebnih sredstava i metoda – kao što su osmatranje, izviđanje, nadzor elektronskih komunikacija i pošiljki – prema licima zaposlenim u Ministarstvu, Vojsci i sa njima povezanim licima, kao i svim ostalim koja predstavljaju ili mogu predstavljati vojnu opasnost za Crnu Goru.

    ,,Podaci iz stava 1 ovog člana prikupljaju se tajno primjenom posebnih metoda i sredstava samo ako se podaci ne mogu prikupiti na drugi način ili je njihovo prikupljanje povezano sa nesrazmjernim teškoćama“, navodi se u Zakonu o odbrani.

    Mjere tajnog nadzora elektronskih komunikacija

    Mjerama tajnog nadzora elektronskih komunikacija i poštanskih pošiljki pribavljaju se podaci o: sadržaju komunikacije, saobraćaju u elektronskoj komunikaciji i lokaciji korisnika

    One se primjenjuju u odnosu na lica za koja se sumnja da: pripremaju oružani napad na pripadnike i objekte Ministarstva i Vojske; vrše tajne aktivnosti koje mogu prouzrokovati neotklonjive štetne posljedice po Ministarstvo i Vojsku; vrše aktivnosti povezane sa špijunažom, subverzivnim djelatnostima ili odavanjem tajnih podataka od značaja za rad Ministarstva i Vojske

    Ove i slične mjere tajnog nadzora (MTN), prema članu 41f ovog zakona, mogu trajati do tri mjeseca, a zbog važnih razloga moguće ih je produžavati za još po tri, ali ne duže od 24 mjeseca.

    ,,Produženje nadzora iz člana 41f stav 3 tačka 3 ovog zakona odobrava predsjednik Vrhovnog suda, odnosno sudija koji ga u skladu sa zakonom zamjenjuje, a produženje nadzora iz člana 41f stav 3 tačka 4 ovog zakona odobrava Vijeće sudija Vrhovnog sud“, jasno je ovo zakonsko rješenje.

    Prikupljene i obrađene vojno-obavještajne, kontraobavještajne i bezbjednosne podatke i informacije, prikupljene u skladu sa ovim zakonom, Direktorat dostavlja Ministarstvu, a ono Savjetu za odbranu i bezbjednost.

    Vojni obavještajci, zakonski, smiju prikriti identitet

    Ipak, vojni obavještajci imaju jedno ograničenje. Naime, sve radnje koje se tiču sakupljanja podataka mogu se vršiti samo od strane zaposlenih u Ministarstvu, kao i od lica u službi u Vojsci.

    Za razliku od Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost kojim se to, iako se primjenjuje, eksplicitno ne propisuje, u primjeni sredstava i mjera tajnog nadzora vojni obavještajci mogu se služiti ispravama za prikrivanje identiteta, kao i identiteta lica sa kojim je uspostavljena tajna saradnja.

    ,,Isprave iz stava 4 ovog člana izdaje organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove, na zahtjev ovlašćenog službenog lica iz stava 4 ovog člana, uz saglasnost ministra. O ispravama iz stava 4 ovog člana organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove vodi posebnu evidenciju“, izričito se ističe o Zakon u odbrani.

    Na kraju, po prestanku razloga zbog kojih je odobreno korišćenje isprava iz stava 4 ovog člana, organ državne uprave, nadležan za unutrašnje poslove, u obavezi je da ih poništi i dostavi na čuvanje Obavještajno-bezbjednosnom direktoratu.

    Kontrola

    Kontrolu nad obavještajnim, kontraobavještajnim i bezbjednosnim poslovima u Ministarstvu i Vojsci, koji su delegirani ovom direktoratu, sprovode Vlada, Skupština i, naravno, Savjet za odbranu i bezbjednost.

    ,,Parlamentarni nadzor nad obavještajnim, kontraobavještajnim i bezbjednosnim poslovima u Ministarstvu i vojno obavještajnim i bezbjednosnim poslovima u Vojsci vrši se, u skladu sa posebnim zakonom“, stoji u Zakonu o odbrani Crne Gore.

    Pored njih, za unutrašnju kontrolu zadužen je inspektor za odbranu koji, pored revizije finansija i poslovanja Ministarstva odbrane i Vojske, vrši kontrolu nad sprovođenjem mjera zaštite tajnih podataka, a izvještaj je dužan da, najmanje jednom godišnje, dostavlja Vladi i ministru odbrane.

    Piše: Milovan Marković

    Crna Gora Ministarstvo odbrane Obavještajno-bezbjednosni direktorat VCG
    Podijelite Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Email Telegram WhatsApp

    Slični članci

    Tajni agenti za dva mjeseca na novine potrošili preko 2 hiljade

    22/12/2024

    Tajnoj službi skoro 11 miliona u 2022

    21/12/2024

    SPI za ANB svega 10 puta u 2023 godini

    20/12/2024

    Dodajte komentar Cancel Reply

    Najnovije

    ZAVRŠEN PROJEKAT „POMOĆ U KUĆI SPUŽ“ – PODRŠKA LICIMA SA INVALIDITETOM U DANILOVGRADU

    08/05/2025

    NVO posjetile Upravu policije u Danilovgradu

    02/04/2025

    Gađao sina daljinskim nakon čega je uhapšen

    29/03/2025

    Zadržan zbog nasilja nad dostavljačem

    28/03/2025
    Zapratite nas
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    Portal Interno
    Facebook Twitter Instagram
    • NASLOVNA
    • Informator
    • Saslušanja
    • Opservacija
    • NVO
    • Struktura
    © 2025 Portal Interno. Broj posjetilaca za 2024. godinu: 430 742

    Izrada sajtova Crna Gora

    Ukucajte iznad i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc da izađete.