SOCTA 2021 – U Crnoj Gori 10 organizovanih kriminalnih grupa
Vodeći se preporukama iz prethodne procjene tzv. SOCTA MNE 2017, Vijeće za nacionalnu bezbjednost je utvrdilo listu nacionalnih prioriteta koja obuhvata oblasti krijumčaranja i distribucije narkotika, teških krivičnih djela protiv života i tijela, krijumčarenja vatrenog oružja, ilegalnih migracija i trgovine ljudima, krijumčarenja akciznih roba – duvana i duvanskih proizvoda, pranje novca, terorizma i vjerskog ekstemizma, sajber kriminala.
Ove oblasti su determinisano tretirane u dokumentu pod nazivom SOCTA: Procjena opasnosti od teškog I organizovanog kriminala u Crnoj Gori a u narednom periodu portal Interno će građanima dati na uvid javno dostupne djelove ovog dokumenta kako bi se bliže upoznali sa kakavim se bezbjednosnim izazovima crnogorske službe bezbjednosti svakodnevno suočavaju.
U prethodnim člancima smo tretirali oblasti pod nazivom ,,Krijumčarenje I distribucija narkotika u Crnoj Gori’’, ,Krijumčarenje oružja’’ a sada donosimo detalje iz SOCTA 2021 koji se tiču evidentiranih organizovanih kriminalnih grupa.
U Crnoj Gori je registrovano aktivno djelovanje 10 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, od kojih najveći broj ima preko 30 članova. Može se zaključiti da je došlo do smanjenja broja organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju u Crnoj Gori, obzirom na činjenicu da je Procjenom opasnosti od teškog i organizovanog SOCTA 2017 bilo registrovano postojanje 11 organizovanih kriminalnih grupa. Usled kontinuiranog jačanja različitih segmenata djelovanja OKG, koji su jednim dijelom uzrokovani i priključivanjem manjih kriminalnih grupa zaduženih za realizaciju specifičnih kriminalnih aktivnosti, može se zaključiti da je struktura organizovanih kriminalnih grupa ostala relativno čvrsta, te da je kao takva zasnovana na izraženim ulogama vođa i visokopozicioniranih članova, jasnoj podjeli zadataka, specijalizaciji za sprovođenje određenih kriminalnih aktivnosti i poštovanju pravila unutrašnje discipline.
Kao i u prethodnom periodu strukturu većeg broja organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju na području Crne Gore karakteriše čvrsto jezgro, sastavljeno od pojedinaca, povezanih porodičnim ili dugogodišnjim prijateljskim vezama, oko kojih je raspoređen krug stalnih članova, pri čemu ove segmente unutrašnje strukture karakteriše dugogodišnje iskustvo u sprovođenju kriminalnih aktivnosti na transnacionalnom nivou. Poseban segment strukture predstavljaju različite ćelije, odnosno ogranci, koji su u pojedinim slučajevima specijalizovani za sprovođenje konkretnih kriminalnih aktivnosti, npr. organizacija krijumčarenja narkotika ili organizacija izvršenja teških krivičnih djela protiv života i tijela, a koje su pozicionirane na ključnim tačkama sprovođenja kriminalnih aktivnosti u Crnoj Gori i inostranstvu. I pored brojnih aktivnosti organa za sprovođenje zakona koje su rezultirale procesuiranjem i lišenjem slobode vođa i visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih grupa, registrovan je trend konstantnog jačanja njihove unutrašnje strukture, kroz kontinuirano angažovanje novih članova i čvršće uvezivanje sa regionalnim i transnacionalnim kriminalnim strukturama.
Ustanove za izvršenje krivičnih sankcija u kojima već borave vođe i visokopozicionirani članovi organizovanih kriminalnih grupa i dalje predstavljaju ključni „regrutni centar“ za nove članove, kroz metode pružanja zaštite, angažovanja advokata, različite oblike finansijske podrške i brojne druge pogodnosti, te obezbjeđuju angažman novih članova.
Dominantna kriminalna aktivnost organizovanih kriminalnih grupa sa područja Crne Gore i dalje je krijumčarenje narkotika, prvenstvo kokaina na međunarodnom nivou, gdje nijesu zabilježene značajnije promjene modusa operandi u sprovođenju ove kriminalne aktivnosti. Međutim, izvještajni period karakteriše formiranje mreža saradnika zaduženih za distribuciju narkotika na području više zemalja Zapadne Evrope, kao i aktivno učešće u proizvodnji većih količina marihuane na plantažama i u laboratorijama u pojedinim zemljama Evrope – Njemačka i Španija i organizacija daljeg krijumčarenja i distribucije. Strateška usmjerenja bazirana na eleminisanju konkurencije, uspostavljanu monopoloskog i dominatnog položaja na kriminalnom tržištu, što podrazumijeva i kontrolu svih važnijih krijumčarskih tokova, determinisala je i jedan od ključnih segmenata djelovanja organizovanih kriminalnih grupa – upotrebu nasilja i izvršenje teških krivičnih djela protiv života i tijela. Imajući u vidu činjenicu čvrste regionalne povezanosti između organizovanih kriminalnih grupa sa područja Crne Gore i organizovanih kriminalnih grupa sa područja zemalja regiona, prevashodno Srbije, mora se istaći da sukobi između organizovanih kriminalnih grupa nijesu ograničeni samo na teritoriju Crne Gore, već su uzročno posljedično povezani sa sukobima na teritorijama zemalja regiona, ali i pojedinih zemalja Evrope i svijeta.
U sukobima navedenih organizovanih kriminalnih grupa u Crnoj Gori i zemljama regiona tokom izvještajnog perioda izvršeno je više od 60 teških krivičnih djela protiv života i tijela. Evidentno je da je eskalacija sukoba između organizovanih kriminalnih grupa uslovila i promjenu modusa njihovog djelovanja, tako da se na meti suprotstavljenih organizovanih kriminalnih grupa nalazi sve veći broj lica, bez obzira na njihovu poziciju i ulogu, a u pojedinim slučajevima meta napada su i porodice članova suprotstavljenih OKG. Na ovaj način znatno se povećava broj lica – potencijalnih žrtava, što u velikoj mjeri i otežava aktivnosti organa za sprovođenje zakona na preduzimanju preventivnih mjera i radnji na spriječavanju izvršenja teških krivičnih djela. Dodatnu dimenziju ozbiljnosti sukoba organizovanih kriminalnih grupa daje i promjena modusa samog načina izvršenja teških krivičnih djela, koja se ogleda u sve češćem korišćenju eksplozivnih naprava jake razorne moći, kao i kroz izvršenje predmetnih krivičnih djela na lokacijama koje slove kao lokacije na kojima se okuplja veći broj lica, što moramo konstatovati, ukazuje na sve veću bezobzirnost prilikom postizanja željenog cilja.
Ipak, posebno zabrinjava modus realizacije ovih kriminalnih aktivnosti sa nivoom bezobzirnosti koji nije bio registrovan tokom ranijih godina, a što je manifestovano kroz otmice i primjenu najbrutalnijih metoda prilikom izvršenja teških krivičnih djela na štetu članova suprotstavljenih organizovanih kriminalnih grupa. Sama promjena modusa izvršenja navedenih krivičnih djela stvara i nove izazove koji se postavljaju pred organe za sprovođenje zakona u dijelu koji se odnosi na spriječavanje, rasvjetljavanje istih i prikupljanje odgovarajućih dokaza neophodnih za nastavak procesnih aktivnosti.
Posebno zabrinjava činjenica da se na meti organizovanih kriminalnih grupa nalaze i službenici organa za sprovođenja zakona, na šta ukazuju i procesuirani slučajevi u kojima su, zbog profesionalnog angažmana, mete planiranih napada bili službenici organa obavještajno bezbjednosnog sektora i nosioci odgovornih funkcija u sistemima pravosuđa i tužilaštva. Za organizovane kriminalne grupe karakteristična je upotreba najsavremenijih oblika komunikacione tehnologije, sa visokim nivoom kripto zaštite i sprovođenje sofisticiranih mjera kontra nadzora. Registrovano je da su članovi pojedinih organizovanih kriminalnih grupa tokom prethodnog perioda na ključnim lokacijama u gradovima u kojima djeluju, instalirali savremene sisteme video nadzora na pozicijama u gradskom jezgru, što im je omogućavalo konstantno praćenje svih dešavanja na javnim mjestima, kao i planiranje izvršenja teških krivičnih djela.
Za članove organizovanih kriminalnih grupa karakteristična je i upotreba originalnih biometrijskih dokumenata zemalja regiona dobijenih na prevaran način. Naime, pripadnici organizovanih kriminalnih grupa, uz koruptivne aktivnosti usmjerene prema nižerangiranim službenicima državne administracije zemalja regiona, dobijaju lične podatke (preminulih lica ili lica koja su interno raseljena), koje koriste prilikom podnošenja falsifikovane dokumentacije za izdavanje biometrijskih dokumenata.
U aktivnostima koje se odnose na pranje novca, registrovano je da novac stečen kriminalnim aktivnostima ulažu u građevinske djelatnosti, kupovinu nekretnina, turističke komplekse, ugostiteljstvo, organizaciju igara na sreću, kako na području Crne Gore, tako i na području drugih zemalja. Za navedene aktivnosti često se koriste privatne firme koje postoje dugi niz godina, a koje su angažovane na prethodno navedenim poslovima.
*Izvor SOCTA 2021
mr Mitar Radonjić