Kada govorimo o bezbjednosti objekata, najčešće bezbjednosti objekata za stanovanje, prvo što treba uzeti u obzir jeste perimetarsko obezbjeđenje, odnosno obezbjeđenje okruženja samog objekta jer, da bi se narušila bezbjednost objekta, mora se prvo doći do samog objekta i dobro opserviran perimetar i postavljena perimetarska zaštita je ključna kada je riječ o preventivnom djelovanju u zaštiti objekta.
Kada je riječ o perimetarskoj zaštiti, ona za cilj ima sprječavanje neovlaštenih lica da stignu do samog objekta i kada je o tome riječ lica koja izrađuju planove zaštite se vode pravilom 5D: Define-definisanje, Deter-odvraćanje, Detect – opažanje, Delay- odlaganje i Detain – zadržavanje.
Dakle, dobar plan perimetarske zaštite se sastoji od aktivnosti koje će obezbijediti adekvatno definisanje svih aspekata opasnosti, aktivnosti usmjerene na odvraćanje od pokušaja sprovođenja nedozvoljenih aktivnosti prema štićenom objektu, blagovremeno opažanje opasnosti, adekvatne aktivnosti za otežavanje eventualnih pokušaja ulaska u štićeni objekat i aktivnosti koje će za cilj imati sprječavanje nesmetanog odlaska počinioca.
Perimetarski sistem bezbjednosti treba biti sačinjen od više slojeva jer što je više slojeva koje je potrebno savladati to je i veća vjerovatnoća da će lice koje je narušilo bezbjednosni perimetar biti primjećeno i zaustavljeno, a time se povećava bezbjednost boravka u štićenom objektu.
Neka od ključnih pitanja na koje se treba dati odgovor kada je definisanje stepena rizika kojem je objekat izložen jeste samo definisanje objekta – lokacija objekta, koji i kakvi se objekti nalaze u blizini, da li je teren oko objekta otvoren i ravan ili neravan, kakvim je vremenskim prilikama sve izložen?
Potom je potrebno i pristupiti definisanju potencijalnih provalnikaa što je i vrlo važno kada je perimetarska bezbjednost u pitanju – da li su evidentirane provale od strane agresivnih provalnika, sitnih lopova ili je bilo specifičnijih provala od strane profesionalnih lopova?
Vrlo važan segment u planiranju obezbjeđenja objekta jeste i sama ,,privlačnost“ mete – da li je korisnik javna ličnost, da li postoje stvari velike vrijednosti u objektu i slično.
Ovo se neki od najvažnijih pitanja na koje treba odgovoriti prije nego što se krene sa odabirom i instaliranjem opreme za zaštitu perimetra jer ukoliko postavimo spoljašnje mikrotalasne senzore u perimetru na neravnom terenu neće se postići adekvatan stepen perimetarske bezbjednosti.
Istini za volju, jako lijepo zvuči imati mikrotalasne senzore pokreta u dvorištu ali ukoliko ih nije moguće koristiti adekvatno zbog konstrukcije terena ili činjenice da kroz dvorište tokom čitavog dana šeta pas, senzori su u potpunosti nepraktični.
Dakle, prije nego što odlučimo da nam je potrebno sve iz bezbjednosnog kataloga, potrebno je sprovesti adekvatnu analizu rizika našeg objekta.
mr Mitar Radonjić