Kineska obavještajna agencija od koje svi strahuju, Ministarstvo državne sigurnosti (MSS), nedavno je objavilo uglađenu reklamu visoke produkcijske vrijednosti.
Na početku reklame vidi se sjenka agenta koji hoda kroz mračni tunel, podsjećajući na toliko scena iz niza špijunskih filmova.
Tajanstveni glas potom pita: “Ko sam ja?”.
“Ja sam ova silueta pored tebe. Suočavam se sa svijetom koji se neprestano mijenja i nadirućom plimom tame”, kaže sjena.
U nastavku dramatične reklame spominju se prirodne katastrofe, urbani nemiri i pandemije, a objavljena je povodom obilježavanja Dana nacionalne policije ovog mjeseca.
Reklama je, tumači Financial Times, najnoviji je znak da glavna kineska obavještajna agencija izlazi iz sjene kako bi istakla svoju ulogu u borbi protiv “subverzije, separatizma, terorizma i špijunaže”.
Agencija u posljednje vrijeme sve češće objavljuje rezultate svojih istraga. Ranije ovog mjeseca optužili su britansku Tajnu obavještajnu službu, poznatu kao MI6, da je naložila stranom konsultantu špijuniranje Kine.
Prošle godine pohvalili su se i uhićenjem kineskog državljanina koji je radio za američke tajne službe.

Analitičari s kojima je razgovarao FT smatraju da je povećanje prisutnosti MSS-a u javnosti rezultat težnji predsjednika Xi Jinpinga da usmjeri veći fokus na sigurnost.
Najmoćniji kineski predsjednik još od doba Mao Ce-tunga tako nastoji ojačati svoju kontrolu nad zemljom.
Osim geopolitičkih napetosti sa SAD-om i njegovim saveznicima, Xijeva Kina suočava se s rizicima koji proizlaze iz usporavanja nacionalnog rasta i eskalacije trgovinskog rivalstva s EU.
Unutar tog napetog okruženja, analitičari smatraju da MSS dobija sve veći politički ugled i snagu.
“Ovaj veći publicitet odražava jačanje političkog statusa MSS-a, ne samo po pitanju njihovog odnosa s javnošću, već i prave političke potpore za davanje izjava u ime vlade”, smatra Alex Joske, konsultant u McGrathNicolu i autor ,,Spies and Lies’’ – knjige o MSS-u.
Strip o ‘čarobnoj priči’ svojih službenika
MSS je ranije ovog mjeseca lansirao i strip koji govori o “čarobnoj priči” kineskih bezbjednosnih službenika koji su nadmudrili strane špijune. Jedan strip prikazuje policajku na tajnom zadatku ‘Dandan’, gdje se na tlu bori s osumnjičenim.
No, strip i reklama nisu prvi pokušaji Pekinga da kroz medijske projekte skrenu pažnju na problematiku špijuniranja u Kini.
Peking je obilježio prvi godišnji ‘Dan obrazovanja o nacionalnoj bezbjednosti’ 2016. godine lansiranjem komične serije pod naslovom ‘Opasna ljubav’, kojom su upozorili mlade žene da budu oprezne prema strancima koji bi mogli biti špijuni. Potom je 2021. godine uslijedio “Dan nacionalne policije”, kojim se htjelo proslaviti sprovođenje zakona.
Kombinacija FBI-a i CIA-e
MSS je osnovan 1983. godine kada je vlast sprovodila reforme ranijih agencija. Oformljen je kao civilna tajna policijska služba, a Amerikanci ga opisuju kao kombinaciju FBI-a i CIA-e. Doseg ministarstva seže kroz cijelo kinesko društvo, od središnjeg ministarstva do pokrajinskih i opštinskih ispostava.
Amerikanci kažu da je MSS odgovoran za kontrabavještajne poslove, kao i za političku sigurnost komunističkog režima. Optužuju se i za rasprostranjenu špijunažu u inostranstvu, koja uključuje regrutovanje ekstremno desnog belgijskog političara, preko kojeg su htjeli osigurati više uiecaja u Evropi.
Profil na društvenim mrežama
Unutar Kine, MSS je odustao od svojeg ranijeg pristupa neprimjetnog djelovanja. Agencija je tako 2021. godine objavila pojedinosti o svom procesu zapošljavanja preko ispita za državnu službu. Prošle godine otvorili su službeni profil na WeChatu, najpopularnijem društvenom mediju u zemlji. Tamo su počeli objavljivati dnevne informacije i priče koje smatraju zanimljivima.
Tako su pisali o prvoj smrti jednog agenta CIA-e na dužnosti, koja se dogodila 1950. godine na Tibetu. Pišu i objave kojima građane informišu o protivšpijunskom radu usmjerenom protiv tajvanskih obavještajaca koje nazivaju “separatistima”.
“U prošlosti smo vidjeli da su druge teme imale prednost nad nacionalnom sigurnošću”, rekao je Adam Ni, autor biltena China Neican.
Ni kaže da je tokom razdoblja “reformi i otvaranja” koje je uslijedilo nakon vladavine Mao Ce-tunga, naglasak Kine bio na gnacionalnom rastu i održavanju dobrih odnosa s trgovinskim partnerima.
“Sada sve češće opažamo da se fokus i resursi preusmjeravaju na nacionalnu sigurnost”, objašnjava Ni.
Kampanjama uvjeravaju Kineze da je špijuniranje gorući problem
Autor China Neicana ukazuje i na amandmane dodate na zakon protiv špijunaže, kojima je proširena kineska definicija špijuniranja, kao i na nove zakone o podacima i napadima na strane konsultantske kompanije.
“MSS dobija sve veću ulogu zbog sve većeg fokusa na nacionalnu sigurnost i potrebe da se javnost uvjeri da postoji istinski rizik”, smatra Ni.
“Promotivna kampanja, koja se često vodi na društvenim medijima, takođe treba uvjeriti građane da je špijunaža stvarni i gorući problem”, rekao je Ni.
Bivši šefovi agencije u najvišem ešalonu politike
Rukovodstvo MSS-a takođe je dobilo viši politički status, što odražava novu javnu ulogu te organizacije, tumači Joske. Chen Yixin, ministar državne sigurnosti, i njegov prethodnik Chen Wenqing, uzdignuti su na važnije položaje u Komunističkoj partiji, koje nisu imali prošli direktori obavještajnih agencija.
Chen Wenqing je tako postao prvi bivši direktor MSS-a koji je imenovan u stranački politbiro, sastavljen od 24 člana, kao i u njegovo središnje predsjedništvo.
“Raniji šefovi MSS-a nisu se mogli uzdići na tako visoke položaje zbog frakcijskih politika”, tumači Joske.
Širenje nadležnosti agencije dogodilo se kada je Partija počela širiti svoje poglede na to šta sve obuhvata sigurnosna politika.
“Kineska komunistička partija posmatra sve više pojava kao potencijalne prijetnje državnoj sigurnosti”, dodaje Joske, koji tumači kako ta činjenica nije “dobar znak za saradnju i angažman Kine s ostatkom svijeta”.
Crtani film iz 80-ih u cilju promocije službe
MSS od 2022. godine sarađuje i sa šangajskom produkcijskom kućom na rekreaciji kineskog crtanog filma iz 1980-ih, Black Cat Detective, objavljujući jednu epizodu godišnje na Dan nacionalne policije.
U ovogodišnjoj epizodi, ‘Crni mačak’, odjeven u svoju retro policijsku uniformu s velikim epoletama i bijelim rukavicama, bori se s kradljivcima podataka, uključujući glavnog negativca, miša imena ‘Jedno Uho’.
Crni mačak tako drži grad ‘Šumu’ sigurnim, čime se kroz crtani film naglašava povećani fokus agencije na internetsku sigurnost.
“Bez sigurnosti podataka, nema sigurnosti ‘Šume’”, izjavljuje u jednoj sceni šef Crnog mačka.
Izvor:Telegram.hr
mr Mitar Radonjić
*Ovaj članak je podržan od strane Ministarstva kulture I medija, u okviru konkursa za dodjelu sredstava iz podfonda za medije. Sadržaj članka je isključiva odgovornost portala Interno I ni u kom segmentu ne odražava stavove Ministarstva kulture I medija.