Poznat pod kolokvijalnim nazivom ,,Fleksimen“, nepoznati čovjek unazad već duže od mjesec dana uništava kamere na putevima sjeveroistoka Italije brusilicom.
Modus operandi ovog lica je taj da maskiran priđe stubu na kojem se nalaze kamere koje uočavaju vožnju bržu od dozvoljene a potom procesuiraju počinioca, on ugaonom brusilicom jednostavno izreže i na taj način ukloni cio stub i kameru i na taj način onemogući dalji rad predmetne kamere.
Narod ga percipira kao ,,heroja“ a vlasti kao opasnog počinioca koji uništava državnu imovinu koja služi za povećanje bezbjednosti na putevima Italije. Motiv zbog kojeg ,,Fleksimen“ to radi nije poznat, ali se sumnja da je to zbog toga što je vjerovatno negdje ranije drastično kažnjen zbog saobraćajnog prekršaja i aktuelno uništavanje saobraćajnih kamera je njegov način osvete.
Vlasti u Italiji su odlučile da dok ne identifikiju počinioca, odnosno ne saznaju identitet ,,Fleksimena“ uništene kamere ne osposobljavaju a njihova namjera da stanu na put ,,Fleksimenu“ je toliko ozbiljna da su karabinjeri preuzeli slučaj ,,Fleksimen“ iako u biti karabinjeri rade predmete organizovanog kriminala.
Naime, suština je da je Italija jedna od zemalja u Evropi gdje je stopa smrtnosti u saobraćaju vrlo visoka i najčešći uzrok je upravo neprimjerena brzina i ,,Fleksimenova“ borba protiv kamera stvara velike bezbjednosne probleme kada je bezbjednost saobraćaja u pitanju.
Svakako, ovakvo ,,Fleksimenovo“ djelovanje je naišlo na odobravanje širokih narodnih masa pa su se pojavili posteri sa njegovim likom, njegove islustracije kruže društvenim mrežama dok se u nekim gradovima Italije čak i štampaju stripovi sa njegovim likom dok mu je i ulični umjetnik Evirejn posvetio najnoviji rad u Padovi.Njegov grafit prikazuje lik Ume Turman iz filma Kventina Tarantina „Ubij Bila”, koja drži mač u jednoj ruci i isječenu kameru za kontrolu brzine u drugoj.
Corriere Della Sera navodi da je povodom slučaja ,,Fleksimen’’ policija u sjeverozapadnom regionu Pijemont saopštila je da je podigla optužnicu protiv osumnjičenog 50-godišnjaka, ali je većina napada prijavljena u oblasti Veneto na sjeveroistok pa se javlja sumnja da ,,Fleksimen’’ zapravo nije samo jedan čovjek već da su se u međuvremenu pojavili I novi ,,izvšioci radova’’, odnosno imitatori pravog ,,Fleksimena’’ što dodatno komplikuje istragu.
Kada je riječ o samim saobraćajnim kamerama, poznato je da ih Italija ima najviše u Evropi – procjenjuje se da je na putevima postavljeno od 11.000.To je za trećinu više nego u Velikoj Britaniji (7.700) i skoro tri puta više nego u Njemačkoj (4.700).
Podaci govore da je saobraćajna kultura u Italiji na dosta niskom nivou jer Evropski savet za bezbjednost u saobraćaju procjenjuje da je broj smrtnih slučajeva u Italiji na milion stanovnika 2022. iznosio 54, što je skoro dvostruko više od 26 na milion izgubljenih života u Velikoj Britaniji i 37 na milion u Španiji što dovoljno govori o važnosti bezbjednosti u saobraćaju I postojanju saobraćajnih kamera u cilju smanjnja saobraćajnih prekršaja I u krajnjem smanjenja stope smrtnosti u saobraćaju ali ,,Fleksimen’’ I njegovi eventualni istomišljenici to ne misle.
mr Mitar Radonjić
*Ovaj članak je podržan od strane Ministarstva kulture I medija, u okviru konkursa za dodjelu sredstava iz podfonda za medije. Sadržaj članka je isključiva odgovornost portala Interno I ni u kom segmentu ne odražava stavove Ministarstva kulture I medija.