Sistem upravljanja informacijama fizičkog obezbeđenja (PSIM) povezuje sve bezbjednosno-sigurnosne sisteme u jedan interfejs koji automatizuje upozorenja/alarme I koordiniše djelove cijelog sistema uz prikupljanje, analizu I selekciju svih podataka o događajima koje prati.
Važno je znati da PSIM može biti instaliran I na mobilni telefon vlasnika Sistema I može u realnom vremenu podijeliti informacije sa vlasnikom objekta ili drugim licima koji su ovlašteni.
Cilj sveobuhvatnog bezbjednosnog rešenja kao što je PSIM je postavljanje prioriteta i omogućavaje upozoravanje o narušavanju perimetra, vizuelna verifikacija upada, praćenje i kretanje provalnika nakon ulaska u obezbijeđeno područje i zadržavanje tih lica do odgovora onih koji su zaduženi za očuvanje integriteta štićenog objekta a sve to prije nego što neovlašteno lice postigne svoj cilj.
PSIM daje kompletnu sliku bezbjednosnog incidenta, obavještava lica za odgovor na bezbjednosnu prijetnju o kompletnoj situaciji i daje odgovor na najefikasniji način.
Odgovor na upad neovlaštenog lica predstavlja zapravo najvažniji segment zaštite jer cio prethodni ciklus zaštite služi kako bi se adekvatno odgovorilo na upad neovlaštenog lica.
Odgovor mora biti od strane osobe ili osoba koji su zaduženi za očuvanje bezbjednosti a to znači da i pored svih tehnoloških rješenja ipak na kraju sve zavisi od ljudskog faktora. Dakle, ključ bezbjednosti i sigurnosti nekog mjesta ipak leži u rukama nekog čovjeka koji treba da adekvatno odgovori na neovlašteni upad.
Ovo otvara jedan skroz novi segment bezbjednsoti, pitanja operativnih procedura ali za ovaj ciklus članaka je dovoljno znati da na kraju mora postojati odgovor – da li od strane radnika obezbjeđenja ukoliko postoji ili od strane nadležnog organa – Uprave policije Crne Gore.
U ovom dijelu je moguće da lice zaduženo za bezbjednost objekta fizički spriječi ulazak u objekat i/ili da pozove Upravu policije koja će dalje sankcionisati provalnika čime se bezbjednosna situacija završava.
mr Mitar Radonjić.