Iako su scene iz devedesetih poprilično iza nas, kao i, za to vrijeme, karakteristične krađe vozila i kasnije traženje otkupa je i dalje pristupno u zemljama regiona. U Crnoj Gori, konkretno, to nije slučaj, ali jeste slučaj da se kradu luksuzna vozila koja se potom rež i rastavljaju za ponovnu upotrebu u djelovima.
Upravo zbog toga bi trebalo nači čitaoci bolje da se upoznaju sa dodatnim mogućnostima zaštite svojih četvorotočkaša.
Alarmi:
Osnovna I najrasprostranjenia zaštita od krađe vozila. Za one koji još uvijek nemaju alarm na svom vozilu, vrijeme je da ga nabave. Savremeni alarmi ne samo da emituju zvučne signale kada se automobil nasilno otvori, već mogu obavijestiti vlasnika putem mobilnih aplikacija, dok postoje I alarmi koji svojim frekvencijama mogu u potpunosti dezavuisati potencijalnog kradljivca Vašeg vozila;
Auto-kamere:
Kamere koje služe ne samo u slučaju prometnih nezgoda, već djeluju I preventivno na potencijalne kradljivce jer određeni modeli ovih kamera su povezani sa alarmnim sistemom I reaguju na pokret, što može djelovati preventivno I odvratiti potencijalnog kradljivca od prvobitne namjere;
Mehanički blokatori:
Blokatori za volan, poznatiji kao ,,kandže’’ su jedan od najprepoznatljivijih fizičkih bezbjednosnih blokatora I oni zapravo služe da u potpuosti onemoguće upotrebu volana I time onemogućavaju manevrisanje vozila po stranama.
Blokatori za mjenjač su fizički bezbjednosni blokatori koji služe za onemogućavanje promjene brzine kod manuelnih mjenjača na vozilu čime se onemogućava promjena brzine mjenjača.
Blokatori pedale gasa, kočnice ili kvačila služe za onemogućavanje korištenja ovih opcija čime vozilo postaje neupotrebljivo za korištenje.
Blokatori točka su fizičke prepreke koje kada se montiraju onemogućavaju pokretanje točka vozila čime se onemogućava njegova upotreba.
Biometrijski sistemi zaštite vozila:
Ovi sistemi koriste složene sisteme koji kombinuju biometrijski unijete podatke sa elementima vještačke inteligencije za dodatno prepoznavanje bezbjednosnih izazova.
Neki od najčešćih Sistema su tzv. beskontaktno otključavanje I pokretanje vozila, otisak prsta, eventualno prepoznavanje lica I glasovne komande.
Mobilne aplikacije:
Većina novijih modela automobile ima mogućnost gps praćenja I uvida u cio sustem vozila preko moblnih aplikacija. Vlasnici ovih vozila, po pravilu bi trebali da imaju instaliranu aplikaciju za praćenje svog vozila u svom telefonu I osnovno pravilo je da toj aplikacije dozvole slanje obavještenja I visinu zvuka.
Imobilajzeri:
Elektronska blokada vozila putem sistema se aktivira u slučaju pokretaja vozila podesnim sredstvom bez adekvatnog koda ili pripadajućeg ključa I po aktivaciji elektronske blockade kompletno vozilo biva blokirano a sam motor vozila isključen;
Kodirani ključ sa posebnim kodom koji ima jedinstveno impregniran kod sa kojim se vozilo može pokrenuti.
Faraday torbe za ključeve:
Tehnologija je u toj mjeri napredovala da postoje sistemi toliko moćni da mogu beskontaktno prekopirati kod ključa. U svrhu sprječavanja neovlaštenog kopiranja ključeva postoje faraday torbe koje svojim materijalom sprječavaju spoljašnje uticaje pa samim tim I mogućnost eksternog kopiranja koda ključa.
Osim dodatne security opreme za vozilo ključno je ukoliko parkirate vozilo na javnim mjestima je da odaberete dobro osvjetljeno mjesto, blizu eksternih nadzornih kamera i koje je što prometnije.
mr Mitar Radonjić
*Ovaj članak je podržan od strane Ministarstva kulture I medija, u okviru konkursa za dodjelu sredstava iz podfonda za medije. Sadržaj članka je isključiva odgovornost portala Interno I ni u kom segmentu ne odražava stavove Ministarstva kulture I medija.