Portal INTERNO je tragom informacije da se ipak nije odustalo od gašenja Suda u Danilovgradu poslalo pitanja vezano za ovu situaciju Sudu u Danilovgradu I od njihove PR službe smo dobili odgovore koje prenosimo integralno u nastavku.
Građanima Danilovgrada donosimo informaciju ,,iz prve ruke’’ u cilju pravovremenog I objektivnog informisanja o tome šta znači gašenje Suda u Danilovgradu.
Prelaskom Suda iz Danilovgrada u Podgoricu, može li doći do sumnje u mjesnu nadležnost i pored toga što bi Sud iz Danilovgrada postao odeljenje podgoričkog Suda I da li su opravdane tvrdnje iz plana racionalizacije da će doći do smanjenja troškova rada I da li se to odnosi na moguće otpuštanje zaposlenih iz danilovgradskog Suda?
Planom racionalizacije je planirano ‘pretvaranje’ suda iz samostalnog u Odjeljenje podgorickog suda, koje ce kako se moglo zakljuciti (sto opet nije sigurno) ostati teritorijalno u Danilovgradu, ali se moze ocekivati
priliv predmeta iz podgorickog suda koji je opterecen, u kom takodje fali kadra, sto bi dovelo do vece opterecenosti sudija koji svi vec u ovom trenutku rade vise referata.
Ovim vec nijesu opravdane tvrdnje iz Plana racionalizacije da ce doci do smanjenja troskova obzirom da ce za normalan i efikasan rad ‘odjeljenja’ biti potrebno isto onoliko troskova kao i do sada, a jedino na sta bi se moglo ‘ustedjeti’ na taj nacin je ukidanje predsjednickog mjesta u danilovgradskom sudu, obzirom da bi u tom slucaju bio predsjednik iz Podgorice kao veceg suda, pri cemu raniji predsjednik ostaje sudija u odjeljenju, a to je skoro pa zanemarljiva razlika u zaradi, koja je u oba slucaja mala za poslove koji se obavljaju, ali to je druga tema, pa se moze postaviti pitanje sta je zaista cilj koji se zeli postici ovim Planom. Sto se tice pitanja eventualnog otpustanja radnika, na to u ovom trenutku nije moguce dati odgovor jer je to pitanje vjerovatno u tom slucaju pitanje nove sistematizacije radnih mjesta.
Shodno broju predmeta i operativnosti u radu, da li Sud u Danilovgradu spada zaista u manje Sudove kako se to pokušava predstaviti u cilju opravdanja odluke o premještaju, odnosno faktičkom ukidanju Suda u Danilovgradu?
Sud u Danilovgradu ne spada u kategoriju malih, vec srednjih sudova, s tim sto se kao argument radne grupe navodi da je u pitanju ‘najmanji’ srednji sud i pored postojecih malih sudova u Crnoj Gori koji po sistematizaciji broje manji broj sudija i pokrivaju manje Opstine, te imaju manji priliv predmeta, te pored cinjenice da je sud u Danilovgradu medju prva cetiri najbolja suda u Crnoj Gori po rezultatima rada.
Takođe, dodali bismo da je prvobitnim Planom racionalizacije planirano ukidanje 4 Suda ali su na poslednjem sastanku 2 suda izostavljena a ostaju obuhvaćeni samo Žabljak I Danilovgrad.
Prilikom sačinjavanja predmetne Strategije i samog plana racionalizacije da li su učestvovali zaposleni Suda u Danilovgradu, odnosno da li su Vas iz Ministarstva pravde pitali za stav po ovom pitanju?
Prilikom sacinjavanja Strategije i samog Plana, apsolutno niko iz Osnovnog suda u Danilovgradu nije pozvan da izrazi misljenje, a kamoli da ucestvuje u izradi plana, vec je u pitanju bila zatvorena radna grupa, a svakako su svi zaposleni u tom sudu izricito protiv ukidanja ovog suda koji funkcionise ispravno i u svemu kao nezavistan sud. Istina je da nedostaje jedan sudija u sudu, sto nije problem suda i manjka predmeta (stavise, cak bi se sistematizacija mogla prosiriti i na veci broj sudija s obzirom na priliv predmeta, pogotovo u parnicnom referatu), vec problem obezvrijedjenosti ove profesije u svakom smislu I do te mjere da su mladi ljudi za nju sve manje zainteresovani. Svakako da je bilo ko iz Osnovnog suda u Danilovgradu bio ukljucen u izradu strategije i plana, on ovakav zasigurno ne bi bio, jer opravdanog razloga za ovakvu eventualnu odluku po misljenju zaposlenih, a zasigurno i gradjana tog grada kao i predstavnika lokalne samouprave, nema.
Šta bi eventualno ukidanje Suda u Danilovgradu značilo za samu lokalnu samoupravu i gradjane Danilovgrada?
Na kraju zakljucujemo da bi ukidanje ovog suda predstavljalo veliki udarac na lokalnu samoupravu i na sam grad Danilovgrad (obzirom da su I Uprava za nekretine, MUP, OB Danilovgrad, Poreska Uprava, Fond zdravstva kao i Sud za prekrsaje vec odjeljenja Podgorice) shodno cemu se moze postaviti pitanje da li vise, ukoliko se ukine i Osnovni sud u Danilovgradu, koji postoji jos iz doba Knjazevine Crne Gore i vise od stotinu godina, ima svrhe Danilovgrad tretirati kao posebnu Opstinu ili kao prigradsko naselje Podgorice.