U zgradi Osnovnog suda u Podgorici, danas oko 11 časova i 35 minuta, eksplodirala je bomba. Do eksplozije je došlo na ulazu u Osnovni sud, između dvoje staklenih vrata, gdje se nalaze šalteri za rad sa strankama, pisarnice, a sve u prisustvu velikog broja zaposlenih i građana.
Naime, prilikom ulaska u objekat, prije nego je uopšte i pristupio kontroli policijskih službenika koji obezbjeđuju zgradu, Podgoričanin Mladen Bulatović (39) aktivirao je ručnu bombu.
Tom prilikom, od gelera koji su se raspršili, povrijeđeno je osmoro ljudi, među kojima advokat Branimir Vukčević, dva radnika suda i pet građana, dok je Bulatović, na licu mjesta, poginuo. Ovo je potvrdila direktorica KBC-a, Ljiljana Radulović koja je saopštila da je, odmah nakon eksplozije, ljekarsku pomoć u Kliničkom centru Crne Gore potražilo osam osoba, od čega je njih 5 imalo fizičke povrede, a troje stresogenu reakciju.
Što se tiče pacijenata sa fizičkim povredama, svi su hospitalizovani i njihovo stanje, za sada, je stabilno.
Na licu mjesta, u toku uviđajnog postupka, bile su prisutne v.d. Vrhovne državne tužiteljke, Tatjana Begović i v.d. predsjednice Vrhovnog suda, Vesna Vučković. Uviđajem je rukovodila tužiteljka Snežana Šišević.
U zvaničnoj izjavi za medije, okupljenim novinarima, v.d. Vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović istakla je da je, današnjim događajem, potvrđena činjenica da pravosudne institucije nisu dovoljno bezbjedne.
,,Ovo je situacija koja nas, kao društvo, upozorava i opominje. Pravosudne institucije moraju biti sigurne za sve građane koji žele da ostvare svoja prava, kao i za sve zaposlene koji rade u njima. Današnji događaj, nažalost, pokazao je da to nije tako“, istakla je v.d. Vrhovne državne tužiteljke, Tatjana Begović.
Bulatović od ranije poznat pravosudnim organima
Kako je, za portal RTCG, još u toku uviđaja, otkrio Nemanja Vujošević iz odsjeka za kriminalistiku Uprave policije, Bulatović je povratnik u izvršenju krivičnih djela, tj. više puta je privođen i procesuiran te je, samim tim, od ranije poznat pravosudnim organima.
Prema saznanjima portala ,,Interno“, a koje smo dobili od prisutnih inspektora na terenu, ovo lice je osuđivano u više navrata. Između ostalog i zbog napada na policijske službenike, ali i neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. Javnosti je, vrlo vjerovatno, poznat slučaj kada je Bulatović, 2018. godine, uhapšen na graničnom prelazu Dobrakovo, zbog pokušaja krijumčarenja 1,1 kilograma kokaina i 292,8 grama heroina. Crnogorska granična policija je pretresom, tada, kod njega pronašla i zamotuljak od 3,6 grama marihuane.
Predsjednica Osnovnog suda u Podgorici, Željka Jovović, u izjavi za medije ispred KBC, prilikom posjete svojim kolegama koji su danas povrijeđeni, podsjetila je da su iz ove ustanove, godinama unazad, upozoravali da bezbjednost zgrade nije na zadovoljavajućem nivou. Ona je, takođe, novinarima kazala i da je epilog današnjeg slučaja mogao biti ,,mnogo gori“.
Tužiteljka Šišević: Radi se na utvrđivanju motiva
Nedugo po završenom uviđaju, izjavu za RTCG dala je i tužiteljka koja je rukovodila timom za uviđaje Forenzičkog Centra iz Danilovgrada i Odjeljenja Bezjednosti Podgorica, Snežana Šišević.
Ona, osim toga da je uviđaj završen, nije mogla pojasniti šta je bio konkretan motiv koji je, sad već pokojnog, Bulatovića naveo da počini ovo djelo.
,,Za sada ne možemo govoriti o motivu. Upravo radimo na tome da se utvrdi motiv ovog događaja. Bulatović nije imao poziv da se javi u Osnovni sud. Moram da napomenem u zgradi Osnovnog suda se ne nalazi samo Osnovni sud već i prostorije Osnovnog državnog tužilaštva“, potvrdila je Šišević.
Tužiteljka Šišević je, još jednom, napomenula i da svi prikupljeni podaci idu u prilog činjenici da je lice koje je aktiviralo eksplozivnu napravu od nje i stradalo.
,,Smrtno je stradalo jedno lice, i za sada prikupljeni podaci govore da je upravo lice koje je aktiviralo eksplozivnu napravu i smrtno stradalo. Osim njega povrijeđeno je osam lica. Po podacima koje imam iz Kliničkog centra dva lica su sa težim povredama, jedno lice se nalazi na odjeljenju intezivne njege, a ostali imaju lakše povrede“, zaključila je tužiteljka Snežana Šišević.
Ministarstvo pravde iniciralo izgradnju Palate pravde
Ministarstvo pravde, u saopštenju ostavljenom medijima, najoštrije je osudilo današnji bombaški napad na Osnovni sud u Podgorici. Iz ove institucije ocijenili su da objekat u kojem se nalazi Osnovni sud u Podgorici nije adekvatan. Zato su, već danas, inicirali izgradnju Palate pravde.
,,Nažalost, ovaj tragičan događaj nas je još jednom podsjetio da pitanje bezbjednosti u sudovima, državnim tužilaštvima, ali i generalno u državnim institucijama mora biti riješeno u najkraćem mogućem roku“, stoji u saopštenju Ministarstva Pravde.
Iz ovog resora kojim, u tehničkom mandatu, rukovodi Marko Kovač, podsjetili su da su, tokom ove godine, održali niz sastanaka sa rukovodiocima sudskih instanci povodom ovog problema i pokrenuli aktivnosti koje, kako navode, iziskuju dodatna materijalna sredstva.
,,Takođe, objekat u kojem se nalazi Osnovni sud u Podgorici nije adekvatan za rješavanje ovog problema u bezbjednosnom smislu. Upravo zbog toga je Ministarstvo pravde iniciralo postupak izgradnje Palate pravde kako bi se, na sveobuhvatan i kvalitetan način, riješio problem smještajnih kapaciteta sudova u Podgorici i koji će po okončanju zadovoljavati sve standarde sa bezbjednosnog aspekta“, poručili su iz Ministarstva pravde.
Po nezvaničnim saznanjima ,,Vijesti“, ministar pravde Marko Kovač prekinuo je službenu posjetu Beogradu i večeras će, u 20.30h, posjetiti povrijeđene u Kliničkom centru.
,,Vijesti“ već pisale o tome da detektori metala na vratima Osnovnog suda ne rade
Podsjećamo, Dnevni list ,,Vijesti“ je, još 8. januara 2021. godine, pisao o tome kako postoje veliki propusti u obezbjeđenju zgrade Osnovnog suda.
,,Postojeći detektor metala, koji se nalazi u Osnovnom sudu u Podgorici, ne sadrži prateće elemente koji bi omogućavali efikasnu kontrolu lica koja ulaze u sud, što bi kod činjenice da u sud, svakodnevno, uđe preko dvije hiljade lica, dovodilo do ogromne gužve i zastoja na ulazu, jer bi prolazak svakog lica koje, kod sebe, posjeduje bilo kakav metalni dio dovodilo do aktiviranja zvučnog signala koji bi, opet, zahtijevao pregled tog lica“, kazala je, još tada, u intervjuu ,,Vijestima“ predsjednica Osnovnog suda, Željka Jovović.
Obezbjeđenje u zgradi, kako je navela tog januara 2021. godine, obavljaju tri zaposlena samostalna referenta i četiri službenika Uprave policije.
,,Imajući u vidu da se u zgradi suda nalaze i prostorije tužilaštva, apsolutno nismo zadovoljni funkcionisanjem obezbjeđenja, jer postojeće obezbjeđenje, i pored ispoljene profesionalnosti, ne može obezbijediti detaljnu i funkcionalnu bezbjednost kako sudija i zaposlenih, tako i stranaka koje dolaze u sud, a čiji su interesi najčešće suprotstavljeni. Obezbjeđenje ulaska u zgradu, i uopšte bezbijednost lica prisutnih u sudu, jedno je od prioriteta za rješavanje u narednoj godini“, prokomentarisala je, tada, Jovović.
Piše: Milovan Marković